מי אנחנו

  קרן שמש- הקרן לפתוח בית שמש

קרן שמש – הקרן לפתוח בית שמש, נוסדה כעמותה ביולי 2005.  הקרן שמה לה למטרה להתמודד עם מפת pic_01הצרכים בקהילה בתחומי החינוך, תרבות, ושיפור איכות החיים של התושבים בעיר. הקרן משקיעה מאמצים רבים לסייע למערכת החינוך בבית שמש ושיפור הישגים בעיקר בתחומי המדעים.

הנהלת הקרן מורכבת מנציגי קהילה וותיקים ועולים חדשים בעלי מודעות גבוה לפעילות קהילתית בהתנדבות. 90% מהפעילות של הקרן מתבצעת על ידי מתנדבים מהקהילה ומחו”ל. לעמותה יושב ראש , מנכ”ל ו-6 חברי הנהלה, כמו כן וועדת בקורת. לקרן שמש כל האישורים הרשמיים הנחוצים לפעילות תקינה, כולל אישור משרד האוצר לסעיף 46 המקנה לתורם קבלה להוצאה מוכרת לצורכי מס המתעדכנים כל שנה.  בסיוע קרן עיזבונות  בארה”ב ה- PEF יש באפשרותנו לקבל תרומות מארה”ב ולהקנות לתורמים קבלה המוכרת לצורכי מס בארה”ב.

באתר העמותה תמצאו פרויקטים מעניינים ומאתגרים אשר פיתחה קרן שמש כדי להתמודד עם הצרכים של קהילה נזקקת, פרויקטים לשיפור איכות החיים של כלל האוכלוסייה ובעיקר פרויקטים בתחומי המדעים, התרבות והאומנויות .

אנו נשמח להשיב לכל פניה אלינו ולהעמיד לרשותכם כל מידע נוסף אודות הפרויקטים שלנו.

עמותת קרן שמש- הקרן לפתוח בית שמש

מספר עמותה: 58-044-279-6

התפתחות העיר בעבר וכיום

בית שמש העיר בית שמש החלה דרכה בראשית שנות החמישים כמעברת עולים בעיקר מרומניה, פולין, עיראק, אפגניסטן, ובשלב השני גלי עליה של יהודים שהגיעו מצפון אפריקה: מרוקו, לוב ,תוניסיה. מיקומה של העיר בין שפלה להר, בין גוש דן במערב לירושלים במזרח, בלב ליבו של אזור גבעות מוריקות ומוקפת בלמעלה מ-15 מישובי מ”א מטה יהודה. העיר נמצאת 30 דק’ מנתב”ג, 20 דק’ מכביש 6  ו-45 דק’ מראשל”צ ורחובות בכביש 431 החדש. לעיר קו רכבת לירושלים ותל אביב. כל זה מקנה לה את הכינוי בית שמש – בירת שפלת יהודה.

העיר החדשה הוקמה בסמוך לעיר בית שמש המקראית אשר מוזכרת בתנ”ך כעיר בנחלת שבט דן ובמקום התרחשה הדרמה של שמשון נגד הפלשתים וסיפור אהבתו לדלילה. לכאן חזר ארון הברית לישראל מהשבי הפלשתי, וסמוך לעיר, בעמק האלה, התרחש הקרב בין דוד לגוליית. במלחמת העצמאות, פלש הצבא המצרי לאזור והקים משלט מנגד התמקמו חיילי חטיבת הראל, המשלט הידוע בכינויו המשלט המשותף. על כך כתב המשורר חיים חפר‏‏ את המילים לשירו “על המשלט יושבת עיר”, לא מעט בזכות אותם ימים. ממעברת עולים של שנות החמישים התפתחה העיר בית שמש החדשה אשר קלטה רבבות של עולים מכל קצוות תבל. בראשית שנות התשעים קלטה העיר בית שמש גלי עלייה ממדינות מזרח אירופה ובמקביל החלה גם עליתם של עולים מאתיופיה, רבים הם העולים ממדינות המערב. בשנים האחרונות אוכלוסיה חרדית בחרה לגור בעיר. כיום מונה העיר בית שמש קרוב ל-100,000 תושבים, מתוכם כ-50% מהקהילה החרדית ו-50% מהקהילה הציונית. ו-44,000 תלמידים לומדים במערכת החינוך בעיר. מתוכם כם 30,000  בבית שמש היום פועלים ארבעה מתנ”סים, במרכז מוסיקה ואומנויות הבמה, מקהלת “שרים בהר” בניצוחו של יאיר קלינגר, קונסרבטוריון עירוני להקות מוסיקה ומחול “בין השמשות” “וצליל שחור” ותיאטרון קהילתי.

למרות ההתפתחות מואצת של העיר בשני העשורים האחרונים נותרה בה קבוצה גדולה של אוכלוסיה בעלת צרכים מיוחדים שקשה לה להתקיים ללא עזרה מבחוץ, לעיתים תמצא משפחות שהן דור רביעי למצוקה כלכלית ולעוני. סובלות מכך בעיקר משפחות אשר להם ילדים בגיל בית ספר, דבר המקשה עליהם להתמודד עם הצרכים החינוכיים של הילדים ולהעניק להם את המינימום ההכרחי.

בחוברת זו תמצא פרויקטים מעניינים ומאתגרים אשר פיתחה קרן שמש כדי להתמודד עם הצרכים של קהילה נזקקת, פרויקטים לשיפור איכות החים של כלל האוכלוסייה ובעיקר פרויקטים בתחומי המדעים, התרבות והאומנויות .